Pradžia
lt
en
Jonavos baseinas

Jonavos baseinas

Kartu su Ukraina!

Kartu su Ukraina!

Infrastruktūros plėtros įmokų skaičiuoklė

Infrastruktūros plėtros įmokų skaičiuoklė

Paslaugos

Paslaugos

Projektai

Projektai

DUK

DUK

Tyrimai rodo: lietuviška mediena neradioaktyvi

Tyrimai rodo: lietuviška mediena neradioaktyvi

Radiacinės saugos centras atliko vyraujančių rūšių medienos mėginių, surinktų 18-oje VĮ „Valstybinė miškų urėdija“ padalinių ir 3-ose urėdijose, užterštumo 137Cs radionuklidu tyrimus ir nustatė, kad medienos radioaktyvusis užterštumas yra nedidelis. Daugeliu atveju radioaktyvusis užterštumas buvo 3–9 Bq/kg, o didžiausias 24 Bq/kg nustatytas Veisiejų padalinyje. Šiuos rezultatus galite matyti Lietuvos medienos užterštumo 137Cs radionuklidu žemėlapyje .

Lietuviška mediena nėra radioaktyvi

Nustatyta, kad, kurui naudojant lietuvišką medieną, visus susidariusius pelenus radiacinės saugos požiūriu galima naudoti dirvoms tręšti be jokio pavojaus gyventojų sveikatai.

Lietuviškos medienos užterštumo 137Cs radionuklidu tyrimai bus tęsiami siekiant baigti rengti Lietuvos medienos užterštumo 137Cs radionuklidu žemėlapį.

Importuojamos medienos ir durpių kuro ir susidariusių pelenų panaudojimo kontrolė

Medienos užterštumas 137Cs radionuklidu dėl branduolinės avarijos Černobylio atominėje elektrinėje yra žymiai didesnis Baltarusijoje, tam tikrose Rusijos srityse ir Ukrainoje. Pastarąjį dešimtmetį medienos ir durpių kuro importas į Lietuvą iš minėtų teritorijų buvo griežtai kontroliuojamas, siekiant išvengti rizikos, kad susidarys radioaktyviųjų pelenų, kurie gali būti panaudoti dirvoms tręšti. Medienos kuro priežiūra buvo atliekama visose grandyse – nuo importo iki galutinio pelenų panaudojimo, esamas teisinis mechanizmas bei taikytos įvairios prevencijos ir aktyvios kontrolės priemonės leido visiškai užtikrinti gyventojų radiacinę saugą.

Susidariusių medienos ir durpių kuro pelenų užterštumas 137Cs radionuklidu mažėja

Pradėjus taikyti importuojamo į Lietuvą medienos ir durpių kuro ir susidariusių pelenų prevencijos ir kontrolės priemones, medienos kuro pelenų užterštumas 137Cs radionuklidu nuo 2015 m. palaipsniui mažėjo, ypatingai sumažėjo nuo 2022 m. vidurio, kai buvo sustabdytas medienos kuro importas iš Baltarusijos ir dauguma įmonių kūreno lietuvišką medieną. Taip pat mažėja ir importuojamo durpių kuro, kuris daugiausia naudojamas namų ūkiuose, užterštumas 137Cs radionuklidu. Šios priemonės leido apsaugoti Lietuvos gyventojus nuo nepagrįstos apšvitos.

Radiacijos vartai tikrina importuojamus krovinius

Iš kitų šalių importuojamos medienos ir jos gaminių nereikėtų baimintis. Visuose pasienio punktuose veikia stacionari dozimetrinės kontrolės įranga (radiacijos vartai). Jeigu aptinkama, kad įvežamas krovinys skleidžia jonizuojančiąją spinduliuotę, tokiam kroviniui neleidžiama vykti į Lietuvą. Todėl radioaktyviosiomis medžiagomis užteršta mediena iš kitų šalių negali patekti į mūsų šalies rinką.

Visada galima kreiptis konsultacijai

Kilus abejonių dėl medienos radioaktyviojo užterštumo ir galimo poveikio sveikatai, prašome kreiptis į Radiacinės saugos specialistus dėl konsultacijos ar radioaktyvumo matavimų interneto svetainėje rsc.lrv.lt nurodytais kontaktiniais adresais.

Radiacinės saugos centro info.