SERGAMUMAS ŪMIOMIS ŽARNYNO UŽKREČIAMOSIOMIS LIGOMIS JONAVOS RAJONE

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Jonavos skyriaus specialistai informuoja, kad 2019 m. Jonavos rajone buvo užregistruota 175 ūmių žarnyno užkrečiamųjų ligų atvejų. Šiemet tikimasi mažesnio sergamumo, nes per penkis šių metų mėnesius registruoti 68 atvejai, iš kurių 45 vaikai iki 18 m. Specialistai pastebi, kad asmenys, sergantys lengvomis formomis, medicinos pagalbos dažniausiai nesikreipia.

Tikėtina, kad sergamumas šiomis ligomis sumažėjo dėl sustiprintos rankų higienos, patalpų valymo bei visuomenės baimės kreiptis į gydymo įstaigas dėl galimybės užsikrėsti Covid-19 infekcija.

Žarnyno infekcijas sukelia maiste ar vandenyje esančios bakterijos (salmonelės, patogeniniai stafilokokai, patogeninės žarnyno lazdelės, kampilobakterijos, jersinijos ir kt.) ir virusai (rotavirusai, Noro virusai).

Pagrindinės priemonės mažinančios sergamumą ir apsaugojančios nuo užsikrėtimo:

- ligonių išaiškinimas ir gydymas,

- asmens higiena (plauti rankas prieš valgį ar maisto ruošimą, pasinaudojus tualetu, po darbo darže ar sode, po žaidimo lauke; nekišti į burną nešvarių daiktų ar pirštų; trumpai karpyti nagus; laikytis viso kūno švaros, praustis po dušu ar vonioje; dėvėti švarius drabužius, jiems susitepus keisti; naudoti tik švarius rankšluosčius ir patalynę),

- gyvenamosios aplinkos švarinimas (reguliariai vėdinti, tvarkyti bei drėgnu būdu valyti, gyvenamąsias patalpas, tualetus, vonias; siurbti, periodiškai dulkinti bei valyti drėgnu būdu kilimus; švariai laikyti žaislus, juos laikas nuo laiko nuplauti su vandeniu ir muilu), saugoti sodybas, vaikų žaidimo aikšteles, kiemus, smėlio dėžes nuo teršimo išmatomis;

- nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių; negerti vandens iš atvirų vandens telkinių.

Pajutus pirmuosius ligos požymius (pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus, karščiavimą) kreiptis į savo šeimos gydytoją. Tėveliai, kurių vaikai lanko ugdymo įstaigas, turi informuoti ugdymo įstaigą apie savo vaiko sveikatos būklę, kad kuo skubiau būtų imtasi profilaktinių priemonių.

Kauno departamento Jonavos skyriaus info.