LEGIONELIOZĖS PREVENCIJA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Jonavos skyrius primena, kad legioneliozė – tai ūminė bakterinė liga, sukelianti sunkų plaučių uždegimą.

Kaip užsikrečiama?

Legionelioze žmogus dažniausiai užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvėpus vandens dulksnos (aerozolio) užkrėstos legionelėmis. Didesnė rizika užsikrėsti karštas ir šaltas vandentiekio vanduo, dušai (galvutės) ir čiaupai, oro drėkintuvai, garų kondensatoriai, gydomosios vonios, turkiškos pirtys, saunos, sūkurinės vonios, baseinai, vandens aušinimo bokštai, drėkinamos maisto vitrinos, vandens valymo įrenginiai, deguonies tiekimo sistemos, gėlių, žolės laistymo sistemos, dekoratyviniai fontanai ir kitos vandens sistemos, kuriose šalto vandens temperatūra didesnė kaip 20 ºC.

Palankiausia aplinka daugintis legionelėms?

Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20 – 50 ºC. Žemesnėje nei 20 ºC ir aukštesnėje nei 50 ºC temperatūroje šios bakterijos gyvuoja, bet nesidaugina. Legionella bakterijos gali daugintis yra netinkamai prižiūrimose ar netvarkingose vandentiekio sistemose, šalto ir karšto vandens cisternose, ypač vidiniuose paviršiuose, visiškai stovinčiame ar silpnai tekančiame vandenyje, neprižiūrimuose, netvarkinguose vamzdžiuose, dušuose ir čiaupuose, vandens šildytuvuose ir karšto vandens laikymo talpose.

Naudojamo buityje karšto vandens saugos ir kokybės reikalavimai

Geriamasis vanduo ir buityje naudojamo karšto vandens sauga ir kokybė turi atitikti Lietuvos higienos normos HN 24:2017 ,,Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai" (toliau – HN 24:2017) nustatytus reikalavimus. Karšto vandens sauga ir kokybė turi būti užtikrinama iki jo vartojimo vietų. Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose turi būti ne žemesnė kaip 50 °C, sudarant technines prielaidas vandens tiekimo sistemoje vandens šildytuve karšto vandens temperatūrą padidinti, kad vartotojų čiaupuose ji būtų ne žemesnė kaip 65 °C.

Pastato karšto vandens sistema ar jos dalis turi būti plaunama geriamuoju vandeniu ir dezinfekuojama, kai ji pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos, remonto arba kai diagnozuojami vartotojų susirgimai legionelioze.

Legioneliozės prevencinės priemonės

Karšto vandens temperatūra turi būti 50 – 60 °C. Atsukus čiaupą, po vienos minutės karšto vandens temperatūra, turi būti ne mažesnė nei 50 °C. Šalto vandens temperatūra turi būti ne aukštesnė nei 25 °C. Šalto vandens temperatūra, atsukus čiaupą, po dviejų minučių turi būti 20 °C. Vandens čiaupus ir dušus naudojant vieną kartą per savaitę reikia atsukti kelioms minutėms ir paleisti vandenį. Dušus, dušų galvutes ir čiaupus reikia prižiūrėti ir valyti, kad nesikauptų nuosėdos. Oro kondicionavimo sistemų vamzdžius valyti ir dezinfekuoti du kartus per metus. Vandens šildytuvus valyti ir dezinfekuoti vieną kartą per metus. Vandens filtrus valyti ir dezinfekuoti kas 1–3 mėnesius. Atnaujinus vandentiekio sistemas, įrengus naują įrangą, pažiūrėti ar vamzdžiai neužsikimšę, vandens srovė nenutrūkstama.

Gyventojai pastebėję, kad bute tiekiamas vanduo yra nepakankamos temperatūros, turėtų kreipkitės į savo namo administratorių ir reikalaukite, kad būtų užtikrinami legioneliozės prevencijos reikalavimai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro info.