JONAVOJE PAGERBĖ HOLOKAUSTO AUKŲ ATMINIMĄ

Jonavos rajono savivaldybės atstovai pirmadienį, Holokausto aukų atminimo dieną, pagerbė Jonavoje išžudytų žydų atminimą.

Savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius, mero pavaduotojas Eugenijus Sabutis, mero patarėja Alina Batulevičienė ir administracijos direktoriaus pavaduotoja Birutė Gailienė uždegė žvakutes masinėje žydų naikinimo vietoje Girelėje.

Sausio 27 d. minima tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena, kuri šiemet siejama su 1945 m. sausio 27 dienos įvykiais – prieš 75 metus buvo išvaduota didžiausia nacistinės Vokietijos įkurta Aušvico koncentracijos stovykla Lenkijoje.

Jonavoje iki Antrojo pasaulinio karo žydai sudarė 80 proc. visų gyventojų.

1941 m. rugpjūčio 14 d. Jonavoje, Girelės miškelyje, buvo sušaudyti 552 žydai (497 vyrai ir 55 moterys). Prieš sušaudymą Girelėje, maždaug apie 150 Jonavos žydų buvo pasislėpę už 8 km nuo Jonavos, tačiau dalis jų ten sušaudyta, o kiti išvežti į Kauno getą.

Antrosios masinės Jonavos žydų žudynės įvyko tarp rugpjūčio 31 ir rugsėjo 2 d. Girelėje nužudyti 1556 žydai: 112 vyrų, 1200 moterų ir 244 vaikai. Jonavos gete liko tik apie 200 moterų ir vaikų.

Masinė žydų naikinimo vieta Girelėje šiuo metu gražiai sutvarkyta, pastatytas atminimo paminklas.

E. Utyros nuotr.