JONAVIEČIAI SPRENDŽIA, AR STATYS SKULPTŪRĄ MIESTO ĮKŪRĖJAI

Beveik pusė tūkstančio Jonavos rajono gyventojų jau pareiškė savo nuomonę apklausoje, kurioje rajono savivaldybė klausia, ar reikia mieste statyti skulptūrą  miesto įkūrėjai Marijai Zabielaitei Kosakovskienei atminti? Apklausa savivaldybės facebook puslapyje ( http://bit.ly/skulptujnv ) baigsis spalio 21 d., pirmadienį.

 „Ateinančiais metais švęsime Jonavos 270 metų jubiliejų, kuriam jau dabar intensyviai ruošiamės. Vienas iš šventės akcentų galėtų būti skulptūra miesto įkūrėjai, tačiau iš pradžių norime supažindinti gyventojus su šiuo projektu ir atsiklausti žmonių nuomonės, ar jie pritaria skulptūrai šioje vietoje", - rajono meras Mindaugas Sinkevičius kviečia jonaviškius aktyviai dalyvauti apklausoje.

Sumažintas skulptūros modelis šiuo metu yra patalpintas laikinoje vitrinoje, įrengtoje atnaujintame Ramybės skvere.

Skulptūros idėjos istorija

2011 m. liepos 28 d. Jonavos rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą „Dėl Marijos Zabielaitės Kosakovskienės atminimo įamžinimo". Taryba pritarė skulptūros pastatymui miesto centre esančiame parke.

Tarybos posėdžio eigą tuo metu aprašė laikraštis „Naujienos" (2011-08-02, Nr.60).  Jame teigiama, kad šį klausimą tarybai pristatęs mero pavaduotojas Vytautas Venckūnas aiškino, jog „miesto signatarės įamžinimas jau dabar yra pavėluotas, o jo įgyvendinimas gali užtrukti nuo vienerių iki dvejų metų".

Anot 2011 m. rašyto straipsnio, opozicijos atstovas Andrejus Štombergas trumpai ir drūtai pritarė pranešėjui: „Darykit ir nieko neklausykit".

2011 m. lapkričio 22 d. Jonavos rajono savivaldybės administracija paskelbė viešąjį idėjos konkursą skulptūrai sukurti. Skelbimas patalpintas laikraštyje „Naujienos", Nr. 91.

2012 m. konkurso laimėtoju pripažintas skulptorius Mindaugas Junčys. Jis pasiūlė iš granito ir bronzos išlieti skulptūrą „Miestas ant moters rankų", kuri būtų apie 230 cm aukščio, 360 cm pločio.

„Rankos vaizduojamos apibendrintos formos, monumentalios, tačiau moteriškai grakščios. Ant delnų laikomas miestas „surenkamas" iš atskirų miesto fragmentų – architektūrinių statinių, kurie turėjo istorinę miesto formavimosi vertę ir galėtų būti įvardinti kaip Jonavos miesto veidas", - savo idėją pristato M. Junčys.

Jo teigimu, skulptūra taptų ne tik dekoratyviniu miesto akcentu, bet ir leistų gyventojams bei svečiams susipažinti su Jonavos miesto architektūra ir istorija. Ant akmeninės skulptūros dalies būtų įkomponuotas užrašas apie miesto įkūrėją M. Zabielaitę Kosakovskienę.

Skarulių dvarininkė M. Zabielaitė Kosakovskienė 1750 m. išrūpino Jonavai Lietuvos ir Lenkijos karaliaus Augusto III privilegiją „...įkurti Jonavos miestelį, leisti jame turgus ir prekymečius, apgyvendinti laisvus įvairių religijų žmones".  Ši data laikoma Jonavos gimtadieniu. Marijos vyras Dominykas Kosakovskis naująją gyvenvietę buvo pavadinęs savo tėvo Jono vardu.